Trzeciej Rzeszy. Podstawową funkcją Wilczego Szańca było zapewnienie bezpieczeństwa w przypadku bombardowania, więc oczywistym rozwiązaniem byłby tu beton ogniotrwały. Dzisiejsze mocarstwa dysponują jednak między innymi bombą atomową, więc sama ogniotrwała budowla by nie wystarczyła – kwatera główna musiałaby zostać wybudowana głęboko pod ziemią.

Naturalnie w użyciu byłyby płyty ognioodporne, żeby ułatwić obronę przed konwencjonalnym atakiem po sforsowaniu wejścia do bunkra. Włókno ceramiczne jednak byłoby raczej bezużyteczne – jako izolatora termicznego trzeba by było poszukać bardziej nowoczesnego materiału.

Cieszę się niezmiernie, że tego typu rozważania są wyłącznie teoretyczne. Interesuję się trochę historią, również historią drugiej wojny światowej i jestem absolutnie pewien, że nie chciałbym jej przeżyć. W jakiejś książce przeczytałem zdanie „najgorszy pokój jest lepszy niż wojna” i z tego co widzę w filmach, czytam książkach na ten temat, czy obserwuję na wystawach w muzeach upamiętniających tamten okres (na przykład w Oświęcimiu czy w Sztutowie) zdanie to cechuje mądrość z którą nie sposób polemizować. Tak, jestem pacyfistą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation