Oprawa i właściwe powieszenie obrazu w miejscu dla niego przeznaczonym wydaje się prostą i banalną sprawą. Jednak źle dobrane ramy do obrazów mogą całkowicie popsuć przyjemność jaką powinniśmy czerpać z jego oglądania, a niewłaściwy sposób zawieszenia spowodować jego zniszczenie, a nawet zagrożenie dla ludzi.

obraz w domuRamy do obrazów powinny stanowić z nim jedną całość. Trzeba je dobierać do tematyki dzieła, jeśli lubimy np, klasyczne pejzaże to wybierajmy oprawy drewniane, o dopasowanej i nie rzucającej się w oczy kolorystyce, pamiętając że oprawa nie może dominować. Jeśli obraz reprezentuje coraz popularniejszą i chętnie kupowaną sztukę nowoczesną, to i ramy do obrazów powinny być zgodne z tym trendem. Ciężka drewniana i rzeźbiona rama zdecydowanie będzie kłócić się z abstrakcyjnym dziełem modnego malarza. Lepszym wyborem będzie cienka metalowa, najlepiej aluminiowa ramka.

Sposób zawieszenie obrazu powinien gwarantować solidne jego zamocowanie. Galerie sztuki najczęściej stosują systemy zawieszeń obrazów w postaci haków mocowanych do sufitu i linek do zawieszania prezentowanych dzieł. Daje to poczucie ich umieszczenia w przestrzeni a nie konwencjonalnie na ścianach.

Jednak przy ograniczonej ilości miejsca, czyli np. w naszych mieszkaniach lepiej sprawdzą się systemy zawieszeń obrazów w postaci szyn montażowych mocowanych na ścianie. Pozwala on na dowolne zawieszania i zmienianie kolejności obrazów na ścianie, bez konieczności wiercenia dodatkowych dziur i mocowania kołków czy haków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation