Bardzo często, w domach budowanych przed laty, poziom izolacyjności ścian znacznie odbiega od dzisiejszych standardów. Powoduje to poważne problemy z dogrzaniem budynku w zimie, gdyż izolacyjność ścian to nic innego, jak parametr określający szybkość „uciekania” ciepła z budynku.

docieplanie domuZanim jednak zaczniemy planować docieplanie domu, dobrze zorientować się jakie dodatkowe prace powinniśmy wykonać. Najbardziej powszechną komplikacją, na którą można napotkać (nawet w docieplonych domach) jest wilgoć w ścianach. Podstawowym problemem który musimy wtedy zlikwidować jest droga którą woda się tam dostaje – najczęściej odbywa się to przez nieodizolowane fundamenty. Choć intuicyjne płyniecie wody „do góry” wydaje się niemożliwe, to musimy pamiętać o zjawisku „podciągania kapilarnego”, które (przy niektórych materiałach konstrukcyjnych ścian) potrafi wynieść wilgoć w ścianie do samej konstrukcji dachu.

Dlaczego to taki problem? Wilgoć znajdująca się w ścianach zdecydowanie zmniejsza ich termiczną izolacyjność. Dzieje się tak ponieważ zapełnia ona pory znajdujące się w materiale konstrukcyjnym (musimy pamiętać, że ciepło zdecydowanie szybciej płynie przez wodę niż powietrze- z uwagi na jej większą gęstość).

Właśnie dlatego, zanim zaczniemy docieplanie ścian materiałem izolacyjnym (np. styropianem) musimy sprawdzić, czy w ścianach naszego domu nie gromadzi się wilgoć. Jeśli tak, to koniecznie musimy w pierwszej kolejności rozważyć izolowanie fundamentów i osuszanie ścian. Jeśli zignorujemy ten problem, to możemy się spodziewać, że ocieplenie budynku nie przyniesie oczekiwanego efektu. Dlatego właśnie osuszanie budynków jest pierwszym etapem, który należy wykonać przed ich docieplaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation